Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[STARE FORUM] Łódka do wywozu zanęty/przynęty. ® marec-ki

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
nowy post

  [STARE FORUM] Łódka do wywozu zanęty/przynęty. ® marec-ki

  Łódka do wywozu zanęty/przynęty. ® marec-ki  Kadłub - według mnie najważniejszy element łódki. Tu nie można się spieszyć. Wszystko musi być wykonane dokładnie i przemyślane. Chyba nie chcemy aby przy wodowaniu nasza łajba poszła na dno ? Również warto przemyśleć co i jak zamontować aby w przyszłości nie było problemów z wymianą np. silnika czy przylutowania kabelka, który może się odlutować.

  Kadłub postanowiłem zrobić ze sklejki wodoodpornej 4mm. Jako stelaż posłużyły mi listewki bodajże 12 i 15mm (stary się robię i już pamięć szwankuje) Od czego zacząć ? Wpierw musiałem sobie określić jak moja łódka będzie wyglądać. Wykonałem w związku z tym szablon i przeniosłem go na sklejkę. Po odrysowaniu potrzebnych elementów kadłuba tj. boki, spód, tyla ścianka, górne pokrywy itp. przystąpiłem do ich wycinania. Ja użyłem wyrzynarki i polecam to każdemu. Szybko i precyzyjnie. Jak ktoś wcześniej nie miał takiego urządzenia w ręku proponuję poświęcić kawałek sklejki na poćwiczenie

  Jak miałem już wycięte w/w elementy to przystąpiłem do częściowego mocowania szkieletu z listewek. Ja zdecydowałem się wpierw do każdego boku przykleić i dodatkowo przykręcić na wkręty listewki. Jako kleju użyłem Soudal D4. Tu trzeba być dokładnym i cierpliwym. Kawałek po kawałku listewki mocowałem do boku. Aby zapobiec jakiemuś przypadkowemu rozszczepieniu się listewki podczas wkręcania wkrętu, wpierw małym wiertłem robiłem dziurki zarówno w listewce jak i sklejce. W sklejce dodatkowo większym wiertłem (ciut większe od główki wkręta) robiłem 1mm wcięcie aby główka wkręta chowała się w sklejce i nic nie wystawało.

  Zdj.1. Tu widać małą dziurkę zrobioną małym wiertłem i 1mm wcięcie większym, gdzie chować się będzie główka wkręta.


  Zdj.2. Tu już dwie dziurki


  Zdj.3. Tutaj kawałek listewki już na kleju, wkrętach i dodatkowo ściskach.


  Zdj.4. Po zdjęciu ścisków.  Pewnie się zastanawiacie co z tym fragmentem zaokrąglonym - jak wygiąć listewkę ? A no nie wygiąć, tylko kupić kawałek deski z której wyrzynarką trzeba wyciąć taki kawałek:

  Zdj.5. A nawet dwa takie kawałki bo dwa boki :P  Jak miałem już dwa boki z ładnie dookoła przymocowanymi listewkami to mogłem nadać mojej łódce bardziej przyjazny kształt łącząc boki za pomocą listewek. Ja użyłem tutaj tych grubszych listewek 15mm. Na zdjęciach niżej widać od razu, że wspomogłem się u góry kawałkiem sklejki, którą również przymocowałem z reszta za pomocą kleju i wkrętów. Dzięki temu kadłub stał się sztywniejszy i bardziej przyjazny przy dalszej obróbce. Mogłem wtedy mocować tylną ściankę i wewnętrzne. Wszystkie wklejone i przykręcone na stałe bo w planach nie było potrzeby ich demontażu w przyszłości Widać również inny element ale o nim trochę później.

  Zdj.6. Widać również pozostałe zamontowane już na stałe elementy.


  Zdj.7. Jak wyżej  Widoczne na górze kadłuba dwie dziury będą zabudowane na koniec, gdyż one będą otwierane.


  Montaż spodu. Trochę tu zabawy było. Najgorsza rzecz to tak "zmusić" sklejkę aby dała się wygiąć bezproblemowo oraz aby na dziobie ładnie się skleiła i nie odstawała. Jak wygiąć sklejkę ? trzeba wyciąć spód (jak dobrze pamiętam) w poprzek tych słojów na sklejce. Jak będziecie mieli sklejkę to szybko zauważycie o co kaman, w którą stronę sklejka się gnie a w którą jest sztywna Przed mocowaniem zrobiłem dziurki jak to opisałem na początku. Nadal został problem dokładnego przymocowania w części dziobowej. Tu na niezły pomysł wpadł teściu. Dziób "ściągnęliśmy" takimi pasami jak do przewożenia towaru na przyczepce. Dodatkowo dałem tam listewkę do której wkrętami przymocowałem tą część sklejki dziobowej.
  Zdj.8. Chodzi mi o tą zaznaczoną część. Niestety nie zrobiłem dokładniejszych fotek.  Gdy miałem już zamontowane, sklejone i skręcone wszystkie elementy, które maja być na stałe w kadłubie przystąpiłem do dalszego etapu. Mimo iż sklejka jest wodoodporna to dodatkowo zabezpieczyłem ją jeszcze przed wilgocią i wodą nakładając 4-5 warstw lakieru Capon, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Na zdjęciu widać, że elementy pomalowane Caponem łapią ciemniejszą barwę  Zdj.9. Widać gdzie było malowane Caponem.


  Zdj.10. Inne ujęcie.  Wspominałem wcześniej o pewnym elemencie. Miałem na myśli listewki przymocowane na ściankach we wnęce gdzie przewidziane są zsypy. Do tych listewek zamontowana jest blacha aluminiowa - zsypy.

  Zdj. 11. Tu już zamontowane zsypy oraz górne pokrywy, których brakowało wcześniej.  Jak widać łódka jest już pomalowana. Za nim jednak pomalowałem łódkę użyłem szpachli modelarskiej do wyrównania niedociągnięć takich jak: dziurki w które za głęboko weszła główka wkrętów, miejsca styku poszczególnych elementów (nie zawsze udało mi się idealnie równo wyciąć jakiś fragment ). Potem malowanko farbą w spray'u. Taka farba jest zła bo mało odporna na jakieś uderzenia i łatwo odpryska.

  Na razie tyle :P

  W kolejnej części pokażę w jaki sposób górne pokrywy sa montowane do kadłuba, jak zamontować wał i inne rzeczy


  [ Dodano: 2012-11-25, 17:01 ]


  Część 2

  Do przykręcania górnych pokryw użyłem tego czegoś (nie wiem jak to fachowo się nazywa)


  Zdj. 12. Do tego przykręcane są za pomocą śrubek górne pokrywy.  W pokrywach należy wywiercić dziury. Następnie przyłożyć pokrywy i na listewkach odznaczyć środek tych dziur. Wiertłem należy zrobić w listewkach dziury, w które wchodzi będzie środkowa część tych mocowań (jak na zdjęciu). Mając już dokładnie porobione dziurki zamocowałem te "ustrojstwa" po paru razach niestety te kolce wyrobiły drewno i zaczęło to wychodzić. wtedy postanowiłem użyć kleju na gorąco. Póki co trzyma się to elegancko. Na fotce poniżej widać, że oprócz przyklejenia mocowań klejem na gorąco dałem dodatkowo uszczelkę. Uszczelką obkleiłem dookoła te listewki. Dzięki temu dokręcając śrubki, górne pokrywy dokładnie docisną się do uszczelek i zmniejsza się znacząco ryzyko dostania wody do środka.

  Zdj. 13. Uszczelki i te metalowe mocowania wklejone na klej.  Blacha aluminiowa, która spełnia rolę zsypów została zamocowana inaczej. W tych listewkach skośnych wywierciłem dziurki i na POXIPOL wkleiłem nakrętki. Trzyma się to pewnie i bez obaw mogę nosić łódkę trzymając ją za rączkę, która przymocowana jest do blachy.

  Jak zrzucam zanętę i zestaw ? Otwieram klapy zsypowe

  Na zdjęciu poniżej widać jak to zostało rozwiązane. Chyba za dużo nie ma sensu opisywać. Ponownie zrobiłem dziury, w które wkleiłem nakrętki. Do nakrętek wkręcane są śrubki, które trzymają boczne klapy. Klapy zwalniane są poprzez cofnięcie bolców. Do tego służą serwa. Wszystko widać poniżej na zdjęciach:


  Zdj. 14. Zamontowana i zablokowana bolcem klapa zsypowa.


  Zdj. 15. Bolec blokujący klapę.


  Zdj. 16. Serwo z bolcem.  Co sprawia, że po cofnięciu bolca klapy "odbijają" ? Jak widać na zdjęciu wyżej, użyłem grubą gumę modelarską. Są nią połączone obie klapy. Nie trzeba dawać mocnego naciągu. Zanęta czy zestaw napierający na klapę poradzi sobie z odbiciem klapy i spadnie do wody bez problemu.

  Za pomocą serwa i steru steruję łódką. Ster jest przymocowany podobnie jak wał za pomocą kawałka klocka wzmacniającego. ster połączony jest z serwem kawałkiem cienkiego pręta (ten sam, który służy jako bolec do blokowania i zwalniania klap).


  Zdj. 17. Połączenie serwa ze sterem.


  Zdj. 18. Widok na ster i wał ze śrubą.  W tylnej pokrywie zamontowałem włącznik oraz gniazdo zapalniki, które służy mi do ładowania akumulatorów bez potrzeby odkręcenia choćby jednej śrubki.

  Zdj. 19. Pokrywa z włącznikiem oraz gniazdem do ładowania akumulatorów.


  Zdj.20. Gniazdo zapalniczki - ładowanie akumulatorów.  Jak zamontować wał ? Najlepiej przeczytać ten temat

  Montaż wału

  Kolega Speedaco udzielił mi tam sporo przydatnych wskazówek

  Elektronika. Poniżej prosty schemat, który nikomu nie powinien sprawić problemów z odczytem co i jak  Zdj. 21. Schemat połączeń.  Kabel BEC z regulatora, jak i serwa należy wpiąć w odbiornik, który jest w komplecie z aparaturą. Jak podpiąć ? Wszystko jest w instrukcji

  Chyba tyle jeżeli chodzi o budowę mojej łajby Początkowo nie robiłem oświetlenia ale w końcu musiałem bo jednak dużo daje. Nie tylko przy pływaniu wieczorem, ale ma duże znaczenie nawigacyjne - łatwiej nam poznać w jakiej pozycji znajduje się łódka.

  Z tyłu dałem dwie diody czerwone, a z przodu zamontowałem latarkę - czołówkę.  Zdj. 22. Czołówka zamontowana na dziobie łódki.


  Co mogę więcej napisać ? Łódka jest bardzo cicha. Dotychczas spotkałem tylko jedną podobnie cichą jak moja (też samoróbka). Wszystkie kupne są zauważalnie głośniejsze. Nie biorę pod uwagę łódek z napędem strumieniowym Z pomocą łódki złowiłem parę ładnych rybek w tym sezonie. Dwa razy miałem przypadek, że praktycznie tuż po zrzuceniu przynęty i zestawu miałem branie amura

  Łódka nie obciąża akumulatorów. Jestem spokojny o długie pływanie bez potrzeby ponownego ładowania. Po trzech zasiadkach gdzie wywoziłem swoje zestawy i parę razy innym napięcie nie spadło poniżej 11,8V Uważam, że jest to największa zaleta tej łódki.

  Minusy ? Stabilność. Mogłaby być bardziej stabilna na większej fali czy dużym wietrze. Śmiem stwierdzić, że jest to konstrukcja głównie na małe wody i wywózki na max 150m. Przy większych odległościach ciężko z brzegu ocenić w jakim miejscu jest łódka.

  Jeżeli coś mi się jeszcze przypomni to napiszę. Jeżeli macie jakieś pytania piszcie śmiało - postaram się odpowiedzieć

  Na koniec małe podsumowanie (kosztorys, bez kosztów wysyłki). Najbardziej "boli" mnie to, ze sporą sumę wydałem na przesyłki poszczególnych elementów

  Aparatura HiTec Optic 5 - 320zł
  Silniki 2szt (Igarashi SP3657-50 12V) - 80zł
  Serwa 3szt. (HiTec HS 322HD ) - 90zł
  Regulator - 100zł
  Wał z kielichem - 50zł
  Sklejka - 80zł
  Listewki - 30zł
  Klej + Sikaflex - 60zł
  Akumulatory 4szt (HPG 6V 7.2Ah) - 120zł
  Ładowarka do akumulatorów - 100zł
  Inne (wkręty, farby, narzedzia itp) - 100zł

  Karpiarze.pl
Pracuję...
X