Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[STARE FORUM] Gotowe i sprawdzone przepisy na kulki proteinowe (R) Piotr Ostrowski

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
nowy post

[STARE FORUM] Gotowe i sprawdzone przepisy na kulki proteinowe (R) Piotr Ostrowski

Piotr Ostrowski
    2014-03-11, 19:37

: Gotowe i sprawdzone przepisy na kulki proteinowe Chciałbym się zająć czymś o co coraz więcej osób pyta a czego jednak moim zdaniem brakuje na forum. Gotowe i sprawdzone przepisy na miksy. Na początek zacznę od przepisów CC Moore, które zniknęły z ich strony ale na szczęście można jeszcze je znaleźć w internecie. Wersje, które są jeszcze dostępne są trochę "okrojone" i nie zawierają już kilku przepisów wartych uwagi ale posiadam jeszcze te stare wersje więc w miarę możliwości i czasu postaram się je wszystkie Wam przedstawić.

Przy większości mieszanek sugerowane jest dodanie 9 średnich jajek na każdy kilogram miksu. Niektóre składniki mogą być już niedostępne więc w razie wątpliwości pytajcie postaram się podać jakieś ich odpowiedniki lub zamienniki.

50:50 Mix 1

450g Mąka sojowa pełnotłusta
    450g Semolina
    30g Gluten
    30g Albumina
    30g Vitamealo
    10g Cyprivit

50:50 Mix 2

400g Mąka sojowa pełnotłusta
    420g Semolina
    100g Albumina
    20g Vitamealo
    50g Plazma krwi
    10g Betaina

Są to proste miksy które można bardzo prosto rozbudować o inne składniki np mączki rybne, ekstrakty itp. Oczywiście płynne składniki każdy może dobrać wg własnych pomysłów. Sugerowane płynne dodatki to max 2ml słodzika + 10ml aromatu na każdy kilogram miksu.

CDN...

adrian1231989
    2014-03-11, 21:17

: Piotr Ostrowski, co w tym miksie, który przedstawiłeś kryje się pod nazwą Cyprivit? Wydaje mi się, że są to jakieś minerały lub witaminy ale może wyjaśnisz mi to rzetelniej albo się mylę.

Piotr Ostrowski
    2014-03-11, 22:37

: adrian1231989, Bardzo dobrze myślisz, w skrócie są to 22 kluczowe witaminy, minerały i aminokwasy. Produkt ten został wycofany głównie ze względu na jego trwałość. Nawet dobrze przechowywany (suche i chłodne miejsce) nie wytrwa dłużej niż 24 miesiące. Podobne zestawy witamin znajdziecie w sklepach oferujących pasze dla zwierząt lub sklepach z witaminami dla np gołębi. Poniżej podaje skład/zawartość witamin itp w 1kg Cyprivitu. Myślę że łatwiej będzie znaleźć zamiennik bo to co jest dostępne w sklepach to raczej starsze zapasy, wątpliwej jakości.

Vitamin A (iu)1,000,000
    Vitamin D3 (iu) 200,000
    Vitamin E (as alpha tocopherol acetate) (iu) 40,000
    Vitamin K3 (mg) 200
    Vitamin B1 (as Thiamine) (mg) 1,500
    Vitamin B2 (Riboflavin) (mg) 1,200
    Nicotinic Acid (mg) 2,000
    Pantothenic Acid (mg) 1,000
    Vitamin B6 (as Pyridoxine) (mg) 800
    Vitamin B12 (as cobalamin) (mg) 4,000
    Biotin (mg) 40
    Folic Acid (mg) 12,000
    Choline Chloride (mg) 12,000
    Manganese (as Manganese Sulphate) (mg) 3,000
    Iodine (as Calcium Iodate) (mg) 200
    Zinc (as Zinc Sulphate) (mg) 4,000
    Iron (as Ferrous Sulphate) (mg) 4,000
    Copper (as Copper Sulphate) (mg) 1,000
    Cobalt (as Cobalt Carbonate) (mg) 20
    Lysine (mg) 50,000
    Methionine (mg) 50,000
    Selenium (as Sodium Selenite) (mg) 25

Chodzi o to że znajdują się tu związki których karp potrzebuje ale w większości nie jest w stanie tego pobrać z naturalnego pokarmu lub nie pokrywa to pełnego zapotrzebowania.

Piotr Ostrowski
    2014-03-12, 09:38

: Słuchajcie mam taką prośbę. Chciałbym by na razie w temacie był jakiś tam porządek i ład, więc prosiłbym o nie zamieszczanie w nim przepisów, a jedynie pytań odnośnie receptur które będę wystawiał. Żeby nie zaśmiecać forum, przepisy te mogą być zamieszczane np w temacie "Najprostszy sposób samodzielnego wykonania kulek". Nie mam nic do osób które chciałyby tu zamieść przepisy ale chciałbym by był tu porządek. Sam nie uważam że jestem "alfą i omegą" w tym temacie i wiele osób na forum pewnie ma szerszą wiedzę niż ja. Chciałbym jedynie aby w tym temacie stopniowo dodawane były bardziej złożone przepisy tak by osoby zaczynające przygodę z kulaniem miały jakiś punkt wyjścia i widziały jak te najprostsze miksy są rozbudowywane.

Tym wyjaśnieniem nie mam zamiaru nikogo obrazić i mam nadzieje że kolega Sławek nie będzie miał mi tego za złe.

Prosiłbym również o wyczyszczenie tego tematu z postów nie związanych z nim po upływie 24 godzin oraz przeniesienie przepisu Sławka do tematu "Najprostszy sposób samodzielnego wykonania kulek"

Wracając do Cyprivitu, Marek poprosił mnie o podanie nazwy jakiegoś zamiennika, niestety mam opakowanie zastępcze i marker trochę się zmazał. Jest jedynie część nazwy - POLM.... chyba to jest z firmy polmass tylko nie jestem pewien jaka nazwa produktu. Na 100% jest to preparat dla prosiąt. Sprawdźcie polmlac lub inne ich produkty. Najlepiej poszukać w sklepach stacjonarnych bo www często nie podają nazwy. Pytajcie o witaminy dla zwierząt hodowlanych. Cena opakowania 1kg to koszt max 10-15zł, a takie coś starczy na ładnych kilkadziesiąt kg miksu.

Sweet Nut Mix 1

250g Mączka z orzechów tygrysich
    100g Mączka z orzechów arachidowych
    300g Vanilla Meal
    150g Meggablend
    100g Pokruszone orzechy arachidowe
    70g Serwatka
    30g Gluten

20ml Tiger Nut Extract
    6ml Aromat orzechowy laskowych (hazelnut essence)
    2ml Słodzik

Ten miks sprawdzi się również z innymi aromatami niż orzech. Dobrze sprawdzał się scopex oraz czekolada.

Flavour Carrier Mix 1

150g Mąka sojowa pełnotłusta
    300g Moores CLO
    100g Vitamealo
    50g Albumina
    140g Mąka kukurydziana
    200g Semolina
    50g Gluten
    10g Cyprivit

20ml Corn Sweet Syrop
    2ml Słodzik

Tu aromat dowolny, z tego co się zorientowałem najlepiej sprawdzają się aromaty słodkie lub owocowe.

CDN...

adrian1231989
    2014-03-14, 08:34

:

:
    Shellfish MIX

40% mączka śledziowa
    10% mączka pre-digest
    5% mączka krylowa
    15% mączka sojowa
    3% albumina jajeczna
    4% rozpuszczalne rybne proteiny
    3% GLM ekstrakt
    5% plazma krwi
    15% CLO

Dodatki płynne:
    200ml Liquid Shellfish Concentrate
    200ml Liquid Super Slop

W tym miksie radziłbym ostrożne dawkowanie aromatów raczej bliżej minimalnej dawki z tego względu, że już sam mix bazowy daje nieźle po nosie. Możne delikatnie złamać zapach owocem lub nawet nie dodawać żadnych flavourów.

Piotr Ostrowski
    2014-03-14, 09:33

: Karwi, Nie strasz Adriana, podał miks od ccm po lekkich modyfikacjach

Oryginalny przepisy wygląda tak

Shellfish Mix

400g Mączka śledziowa
    150g Maczka Pre-Digested
    50g Mączka z kryla
    50g Rozpuszczalne rybie proteiny (LO30 lub Pure Salmon Powder)
    150g Maczka sojowa pełnotłusta
    100g Moores CLO
    30g Squid Powder
    60g Albumina
    10g Cyprivit

30ml Liquid Mussel Extract
    30ml Liquid Shrimp Extract
    20ml Marine Amino
    5ml GLM Essence

Również kulałem na tym przepisie i tak jak pisze Adrian sam miks daje dobrze po nosie więc trzeba uważać aromatami lub wcale ich nie dawać. Ja zmieniłem między innymi mączkę śledziową na mieszankę 3-4 mączek rybnych tak by profil był bogatszy.

Piotr Ostrowski
    2014-03-14, 12:48

:

EDIT: Poniżej podaje zmodyfikowaną wersję.

350g Fish Mix (mieszanka 3 mączek: śledź, anchovy i LT94)
    100g Mączka Pre-Digested
    50g Mączka kryl
    100g Moores CLO
    100g Semolina
    100g Mąka sojowa
    30g Plazma krwi
    30g Albumina
    50g Belachan Powder
    50g Robin Red
    20g Squid Powder
    10g Drożdże
    10g Betaina

Niestety ale w zeszycie nie znalazłem opisu płynnych dodatków. Z tego co pamiętam nie stosowałem aromatu. Poniżej zdjęcie kulek.

Ostatnio edytowany przez bezik; 04.05.2020, 22:50.
    Karpiarze.pl

Piotr Ostrowski
    2014-03-14, 20:40

:
    okon27, Wszystkie miksy które są tu podane, nawet te zwierające albuminie są średnio na 9 jajek. Te ilości które są w tych miksach spełniają bardziej funkcje wymagającą związać cały miks.
    Co do tej miękkości lub jak kto woli nazywać sprężystości to ja stosuje WEP (Whole Egg Powder), w przeciwności do albuminy będzie powodował sprężystość przynęt, a nie utwardzał przynętę lub tworzył twardą "skórkę". Inna opcja to plazma krwi, będzie odpowiedzialna za związanie nawet tłustych miksów ale też spowoduje tą "skórkę" tylko że cała przynęta będzie bardziej sprężysta. Zazwyczaj w miksach stosuje i jedno i drugie na poziomie od 30-50g każdego z komponentów.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania, nie rozumie nazw jakiś składników lub szuka info o poszczególnych miksach to proszę pytać w tym temacie.

Piotr Ostrowski

2014-03-20, 08:53

:
    Sweet Nut Mix 2

100g Tigernut Flour (mąka z orzechów tygrysich)
    50g Roasted Peanut Meal (mąka z orzechów arachidowych)
    300g Vanilla Extract Meal (mączka waniliowa)
    250g Meggablend
    50g Crushed Peanuts (drobno mielone orzechy arachidowe)
    50g Serwatka
    100g Semolina
    50g Blood Plazsma (plazma krwi)
    150g Moores CLO

20ml Tigernut Extract
    6ml Hazelnut Essence
    2ml Talin (słodzik)

Trochę nowsza wersja przepisu który wcześniej podawałem. Podobnie jak w poprzednim przepisie śmiało można stosować inne aromaty czy dodatki.

Bloodworm Mix

50g Purified Blood Powder
    100g Pre-Digested Fish Meal
    150g Semolina
    100g Soya Flour
    50g Robin Red
    300g Standard Fish Meal
    100g Whole Egg Powder
    150g Moores CLO

30ml Liquid Bloodworm Extract
    20ml Krill Amino Compund
    10ml Bloodworm Essence

Robiłem na tym miksie, tylko podobnie jak przy poprzednich zamieniłem standardową mączkę rybną na kombinację 3 różnych. Typowy śmierdziel, który śmiało mogę polecić.

Bird Food Mix

200g Moores CLO
    100g Megablend Red
    50g Tigernut Flour
    150g Semolina
    100g Soya Flour
    50g Robin Red
    50g Crushed Hemp Seed
    100g Whole Egg Powder
    100g Supergold 60
    90g Maiz Meal
    10g Hemp Protein Powder

30ml Tigernut Extract
    4ml Tangerine Essence
    0,5ml Aniseed Oil

Dobry miks do wszelkich owocowych aromatów. Z innych aromatów polecam klasyczną truskawkę albo banan.

Piotr Ostrowski
    2014-04-02, 22:05

:
    Przepraszam za tą obsuwę ale ostatnio byłem trochę zabiegany. Jakby co to możecie mi przypominać bym wrzucał nowe przepisy. Tak więc lecimy dalej z tematem

Pierwsza propozycja to coś dla Tych co lubią wyrazisty aromat przynęty

Belachan Mix

400g Standard Fish Meal
    100g Soya Flour
    50g Whole Egg Powder
    50g Blood Plasma
    150g Semolina
    140g Belachan Powder
    10g Pure Betaina

30ml Liquid Belachan Extract
    5ml Belachan Essence

Dwie ważne sprawy, po pierwsze nie polecam mieszania miksu, wyrabiania ciasta czy gotowania kulek w domu bo po takiej akcji czeka Was 3 dni wietrzenia Druga sprawa to proponuje wszystkie wyżej wymienione czynności wykonywać w rękawiczkach.
    Sam miks bardzo aromatyczny, można śmiało odpuścić dodawanie aromatu. Ja stosowałem aromat w minimalnych dawkach 2-3ml/kg. Mączkę standard dla wzbogacenia profilu miksu można zastąpić 2-3 innymi mączkami. Na wiosenne i jesienne zasiadki polecam również zastąpienie 50g mączek Robin Red'em.

Smoked Sausage Mix

50g Robin Red
    150g Pultury Protein Meal
    300g Standard Fish Meal
    40g GLM Powder Extract
    10g Chilli
    100g Soya Flour
    100g Semolina
    150g Moores CLO
    100g Whole Egg Powder

20ml Liquid Liver Extract
    10ml Frankfurter Essence
    2ml Smoked Herring Essence
    1ml Black Pepper Oil

Niestety co do tego miksu to nie pomogę bo nie rolowałem na nim. Być może ktoś inny go sprawdzał i mógłby się wypowiedzieć.

Piotr Ostrowski
    2014-04-09, 21:05

: Flavour Carrier Mix Recipe

150g Soya Flour
    200g Moores CLO
    50g Vitamealo
    50g Egg Albumen
    200g Semolina
    100g Meggablend Red
    50g Supergold 60
    100g Vanilla Extract Meal
    90g Whole Egg Powder
    10g Pure Betaine

8ml Plum Essence
    3ml Honey Essence
    2ml Talin

Trochę inna wersje tego co było wcześniej.

Natural Mix

200g Herring Meal
    50g Crushed Hemp
    200g Vanilla Extract Meal
    100g Crunchy Kelp Meal
    150g Meggablend
    30g Spirulina
    30g Pure Liver Powder
    50g Blood Plasma
    90g Semolina

40ml Marine Amino Compound
    1ml Talin

Marine Amino Compound najlepiej zastąpić Salmon Amino Compound, ewentualnie innym rybnym amino.

Kilka osób pisało na PW odnośnie tłumaczeń poszczególnych komponentów co jest co. Wszelkie pytania proszę zamieszczać w tym temacie.

Piotr Ostrowski
    2015-03-11, 10:59

:
    Coś dla wszystkich którzy jeszcze się nie zdecydowali na jakie przynęty będą łowić w tym roku. Postaram się w najbliższym czasie podać kilka sprawdzonych miksów wraz z zdjęciami i ewentualnymi modyfikacjami.

SPICE FISH

200g Herring Meal
    200g L.T. 94 Fish Meal (Low Temperature)
    100g Robin Red
    30g Chilli Powder
    70g Krill Meal
    50g Blood Plasma
    100g Semolina
    150g Moore CLO

5ml Crayfish Essence
    1ml Super Spice Esential Oil

Rewelacja jeśli chodzi o wiosnę i jesień ale i latem robi robotę. Śmiało można stosować do niego inne aromaty jak Squid Essence, Crab Essence czy Tuna Essence.

BELACHAN BASE MIX

200g Standard Fish Meal
    200g Sardine/Anchovy Fish Meal
    100g Soya Flour
    50g Whole Egg Powder
    50g Blood Plasma
    150g Semolina
    100g Belachan Powder
    50g Betaine

5ml Belachan Essence

Ten miks jest prawdziwym killerem, sprawdził mi się na różnych wodach pzw jaki i komercjach. Śmiało można pominąć płynny aromat bo i tak kulki są mega śmierdzielami i lepiej wykonywać je poza domem

darek1976, Cenę miksu musisz sam wyliczyć, bo będzie ona się różnić w zależności ile kg miksu chcesz zrobić. Z tego co pamiętam to belachan za 10kg wychodził około 25zł/kg ale musisz to sprawdzić.

FLAVOUR CARRIER MIX

150g Soya Flour
    200g Moore CLO
    200g Semolina
    50g Egg Albumen
    70g Meggablend
    30g Meggablend Red
    50g Super Gold 60
    100g Vainilla Meal
    100g Vitamealo Milk Powder
    50g Concentrated Yeast Powder

5ml Plum Essence
    1ml Scopex Essence
    1ml Talin

Tym razem "na słodko", kolejny świetny miks. Bardzo dobrze sprawdza się też z innymi owocowymi i mlecznymi aromatami.

Piotr Ostrowski

2015-03-13, 09:43

:

BIRD FOOD MIX

200g Moore CLO
    150g Semolina
    100g Maiz Flour
    100g Super Gold 50
    100g Meggablend Red
    100g Soya Flour
    50g Tiger Nut Flour
    100g Whole Egg Powder
    50g Robin Red
    50g Crushed Hemp Seed

5ml Tangerine Essence
    1ml Talin

Kolejne słodkości, tym razem mandarynka prostym miksie.

SHELLFISH MIX

200g Herring Meal
    200g L.T. 94 Fish Meal
    50g Krill Meal
    150g Soya Flour
    150g Moore CLO
    30g Egg Albumen
    40g Crunchy Kelp Meal
    30g GLM Powder
    50g Blood Plasma

5ml Crayfish Essence

Kolejny miks, który sprawdza się przez cały rok Można wykonać go tak jak w przepisie ale świetnie sprawdza się również przełamany owocowym aromatem.

SWEET NUT MIX

300g Vainilla Meal
    100g Tiger Nut Flour
    150g Meggablend
    150g Moore CLO
    100g Semolina
    50g Roasted Peanut Meal
    50g Blood Plasma
    50g Vitamealo Milk Powder
    50g Crushed Peanut

5ml Chocolate Malt Essence
    5ml Creamy Condensed Milk Essence
    1ml Talin

Ten miks jest po prostu niesamowity i każdy kto go wykona natychmiast się o tym przekona. Ten miks ma po prostu to coś w sobie.

Piotr Ostrowski

2015-03-16, 22:10

:

Dla wszystkich, którzy nadal nie są zdecydowani na co postawić w tym sezonie, jest do zgarnięcia kilkaset próbek wszystkich miksów które zostały ostatnio podane. Próbki będą dodawane do wszystkich zamówień w sklepie www.CarpCity.pl
    Ilość próbek ograniczona.
    Karpiarze.pl

Komentarz

Super robota! Jak sprawdzą mi się moje kulki wrzucę przepis, może też się komuś przyda. Temat warty podtrzymania.

Komentarz

Pracuję...
      X